Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Amadeusz, blazejh, KubaP, Phantos, poldek, Ala15, gab

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  1. Jak rozliczyć sprzedaż usługi jaką jest wynajem powierzchni ogrodzenia pod baner reklamowy? Czy działalność wspólnoty mieszkaniowej w postaci sprzedaży usługi jest zwolniona z podatku Vat, gdy brak jest rejestracji wspólnoty jako płatnika Vat. Dodam, że jest to mała wspólnota. Będę wdzięczny za poradę.
  2. Wynajem powierzchni ogrodzenia pod baner reklamowy, podobnie jak odsprzedaż mediów, czy wody to czynności kwalifikowane jako podlegające co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Jednak, o ile przychody z tego tytułu nie przekraczają kwoty 200 000 zł. w danym roku, to wspólnota mieszkaniowa:
    1) nie ma obowiązku rejestracji jako czynny podatnicy VAT,
    2) korzysta ze zwolnienia przedmiotowego i nie odprowadza podatku VAT,

    podstawa prawna:

    art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime4-08-2020 zmieniony
     
    klupinski:Jak rozliczyć sprzedaż usługi jaką jest wynajem powierzchni ogrodzenia pod baner reklamowy? Czy działalność wspólnoty mieszkaniowej w postaci sprzedaży usługi jest zwolniona z podatku Vat, gdy brak jest rejestracji wspólnoty jako płatnika Vat. Dodam, że jest to mała wspólnota.
    Będę wdzięczny za poradę.
    Wynajem części wspólnej jest tzw. pożytkiem dla wspólnoty. Jeżeli pożytek pochodzi od podmiotu trzeciego, podlega opodatkowaniu.

    Z ustawy o własności lokali
    Art 12. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    UoWL ; UoGN ;
  3. Dziękuję za wyjaśnienia. Chcę jeszcze wiedzieć czy wystawiam kupujacemu miejsce pod baner fakturę z zerowa stawką vatu i wpisuję zw (zwolnienie)?
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime5-08-2020
     
    klupinski:Dziękuję za wyjaśnienia.
    Chcę jeszcze wiedzieć czy wystawiam kupujacemu miejsce pod baner fakturę z zerowa stawką vatu i wpisuję zw (zwolnienie)?
    nie fakturę, jak nie jesteś VAT-owcem tylko rachunek UoWL ; UoGN ;
  4. W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, jednak na żądanie nabywcy usługi - w omawianym przypadku - na żądanie najemcy części wspólnej w celu wywieszenia reklamy - ma obowiązek wystawić fakturę VAT.

    Wystawienie faktury nie wymaga dokonania rejestracji jako podatnik VAT, a na samej fakturze nie umieszcza się informacji o zwolnieniu. W zasadzie można przyjąć, że nazwę "rachunek" zastępujemy słowem "faktura" , ponieważ owa faktura winna zawierać takie dane, jak:

    datę wystawienia,

    numer kolejny,

    imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

    nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,

    miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

    cenę jednostkową towaru lub usługi,

    kwotę należności ogółem,.

    Są to takie dane jak w przypadku rachunku.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
    •  
      CommentAuthora-z
    • CommentTime7-11-2020
     
    jednak na żądanie nabywcy usługi - w omawianym przypadku - na żądanie najemcy części wspólnej w celu wywieszenia reklamy - ma obowiązek wystawić fakturę VAT.

    Nie fakturę VAT, tylko fakturę - to są w tej chwili różne pojęcia. Faktury to dawne rachunki. Faktury VAT wystawiają tylko VAT-owcy.


    Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy prowadzącego własną działalność gospodarczą jest dokumentowanie sprzedaży towarów lub świadczenia usług. Wspólnot to też dotyczy. Tym bardziej, że jest to działalność która podlega opodatkowaniu podatkiem CIT. Dlatego WM powinna wystawiać fakturę bez żądania.
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime8-11-2020 zmieniony
     
    Zarządca W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, jednak na żądanie nabywcy usługi - w omawianym przypadku - na żądanie najemcy części wspólnej w celu wywieszenia reklamy - ma obowiązek wystawić fakturę VAT.
    oczywiście znowu jesteśmy wprowadzani w błąd ... Wspólnota, która nie jest Vat-owcem nie może wystawić FAKTURY VAT tylko rachunek lub fakturę ( bez Vat)

    Faktura czy rachunek – nie płacę VAT

    Jak powinna wyglądać faktura wystawiona przez przedsiębiorcę, który nie jest vatowcem?

    Na dokumencie muszą znaleźć się następujące informacje:

    data wystawienia, a także kolejny numer faktury
    imię i nazwisko/nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy
    nazwa/rodzaj towaru lub usługi
    miara i ilość/liczba dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług
    cena jednostkowa towaru/usługi
    kwota należności ogółem

    Powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach.

    Masz obowiązek wystawić fakturę jeśli klient zażądał jej w przeciągu 3 miesięcy od końca miesiąca w którym dostarczyłeś towar lub wykonałeś usługę. Możesz też z własnej woli wystawić fakturę.

    Dopuszczalne jest upoważnienie osoby trzeciej do wystawienia faktury w imieniu i na rzecz podatnika.

    Istnieje również samofakturowanie – to sytuacja, kiedy fakturę może wystawić nabywca.

    Nie musisz podawać na dokumencie podstawy prawnej zwolnienia z podatku VAT (jeśli nie przekroczyłeś limitu 200 tys. zł). Jednak podaj przepisy jeśli korzystasz ze zwolnienia podmiotowego.

    I teraz sprawa kluczowa.

    Jeśli na dokumencie znajdą się wszystkie informacje, które wymieniliśmy wyżej, to nie ma znaczenia czy nazwiesz go „fakturą” czy „rachunkiem”.

    Służby skarbowe będą go traktowały jako fakturę!

    Jednak panuje zasada, że lepiej umieścić na dokumencie potwierdzającym transakcję słowo „faktura”. W ten sposób unikniesz potencjalnych nieporozumień.


    https://www.wsb.com.pl/faktura-czy-rachunek/

    UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego