Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, blazejh, Amadeusz, lolekanabolek, azygnerski, Siemowit, gmarcing, Prezesod13lat, janbuczynski, wp44

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Dzień dobry! Potrzebuję porady w następującej sprawie:

  1. Wspólnota Mieszkaniowa zakupiła projekt przyłącza wodociągowego, mamy już wszystkie zgody i umowę z wykonawcą.
  2. Okazało się, że jeden z właścicieli (który na stałe nie mieszka w lokalu w budynku, ale to chyba nie ma znaczenia) zgłosił teraz pretensje do tego faktu, ponieważ planowany wodociąg ma przechodzić pod jego ogródkiem.
  3. Właściciel powiedział, że oczywiście zgadza się na wykop i instalację wodociągu, ale nie zgadza się na to, żeby studzienka wodomierzowa była umiejscowiona w jego ogródku - tylko że według wytycznych MPWiK musi być w określonej odległości od granicy nieruchomości, więc nie ma możliwości innego zaprojektowania.

  I teraz moje pytanie, dotyczące praw właściciela lokalu do a) tego ogródka, b) zablokowania ww. inwestycji:

  1. W rozmowie dowiedziałem się, że zapis do własności ogródka jest w księdze wieczystej. Zajmuję się tą wspólnotą od roku, przejrzałem wcześniej księgi pod tym kątem i nie zauważyłem nic takiego - wczoraj jeszcze raz dokładnie sprawdziłem, nic takiego nie ma. Ewidencja gruntów też jest jednoznaczna, nie ma nic wydzielonego na mapie.
  2. Nie ma w dokumentacji żadnej umowy na użytkowanie ogródka.
  3. Jest za to zapis W AKCIE NOTARIALNYM, okazuje się, że:
  a) jest to właściciel pierwszego wyodrębnionego lokalu i na tej podstawie zostało mu zapisane użytkowanie konkretnego miejsca na działce;
  b) zapis brzmi tak:
  "Strony [Miasto i Kupujący] umawiają się co do korzystania działki w ten sposób, że [N.] korzystać będą wyłącznie z jej południowo-zachodniej części przylegającej do ulicy [N.] o powierzchni około 188 metrów kwadratowych."
  c) Poza tym zapisano, w części dot. przedmiotu sprzedaży, że przedmiotem sprzedaży jest konkretny lokal, o takiej a nie innej powierzchni itd., "wraz z udziałem wynoszącym [x] części we współwłasnoci części wspólnych budynku i urządzeniach służących do wspólnego użytku ogółu mieszkańców oraz w tej samej części działkę nr ewid. [x] o powierzchni 10 arów 80 metrów kwadratowych."

  To jest jedyna dokumentacja dotycząca użytkowania działki (ogródka) - jakie prawa ma w tej sytuacji Właściciel, a jakie Wspólnota, jeśli chodzi o budowę instalacji wodociągowej?
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime14-10-2020 zmieniony
   
  Rachunek metrów kwadratowych wprawdzie nie jest ścisły, chyba że przyjmiemy, że te "około 188 metrów" (skąd to około?!?) dotyczy tej samej działki, o której mowa w drugim zapisie.

  Odczytałbym to w ten sposób, że części nieruchomości wspólnej tej wspólnoty obejmują dwie działki gruntowe i właściciele lokali nabyli odpowiednie udziały w obydwu działkach.

  Przy czym w pierwszym akcie notarialnym dodatkowo ustanowiono wyłączne użytkowane tej małej drugiej działki na rzecz właściciela [N.].

  W przypadku małej działki mamy więc zbieg dwóch praw rzeczowych: własności ( tzw. współwłasności przymusowej) właścicieli lokali oraz wyłącznego użytkowania jednego z nich. Oprócz właścicieli tej działki pojawił się równolegle jej posiadacz.

  Czyli występuje zbieg posiadania z własnością. Z czego płyną dalsze wnioski.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime14-10-2020 zmieniony
   

  W przypadku małej działki mamy więc zbieg dwóch praw rzeczowych: własności ( tzw. współwłasności przymusowej) właścicieli lokali oraz wyłącznego użytkowania jednego z nich. Oprócz właścicieli tej działki pojawił się równolegle jej posiadacz.


  Głupoty wypisujesz.


  janbuczynski


  Jeśli jest tak, jak napisałeś , to przy sprzedaży pierwszego lokalu dokonano podziału NW (nieruchomości wspólnej ) do użytkowania - quoad usum.

  Nie ma tego zapisanego w KW, więć można tę umowę zmienić beż udziału notariusza.

  Ile jest lokali ?
  Jak rozkładają się udziały?

  Nowy doklejony: 14.10.20 14:15
  Czy inni tez mają przydzielony grunt do użytkowania?

 2. Ile jest lokali ?
  Jak rozkładają się udziały?

  Nowy doklejony: 14.10.20 14:15
  Czy inni tez mają przydzielony grunt do użytkowania?


  Lokali jest razem 5. Udziały rozłożone równomiernie. Inni nie mają takich zapisów w akcie/księdze.

  Nowy doklejony: 14.10.20 17:57
  OK, skoro traktujemy to jako umowę quoad usum: czy Właściciel może nie zgodzić się na naruszenie takiego obszaru, np. przez budowę studzienki?
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime14-10-2020 zmieniony
   
  Pytanie - jeszcze raz.
  Czy inni też mają grunt (który jest NW) do użytkowania na wyłączność?

  Jeśli i tak, to na jakiej podstawie?


  Czytaj uważnie moje pytania i spróbuj na nie odpowiadać.

  Być u Was nie ma żadnej umowy quoad usum , tylko była próba obejścia prawa.

  Poza tym quoad usum zawsze można zmienić.


  dziś KW nie przejrzysz.

  Ale jutro warto obejrzeć KW gruntową i lokalową tego właściciela , co rości sobie prawo do gruntu.


  https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikatSerwisowy=%3Cp%3ESzanowni+Pa%C5%84stwo%2C%3Cbr+%2F%3Ew+zwi%C4%85zku+z+planowanymi+pracami+serwisowymi+informujemy%2C+i%C5%BC+w+dniu+17.10.2020+aplikacje+Systemu+Elektroniczna+Ksi%C4%99ga+Wieczysta+b%C4%99d%C4%85+wy%C5%82%C4%85czone.%3Cbr+%2F%3EZa+zaistnia%C5%82e+utrudnienia+przepraszamy.%3C%2Fp%3E&komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false
 3. Już napisałem: nie, inni właściciele nie mają takich umów ani wpisów w akcie czy KW. Ten właściciel też ma jedynie wpis w akcie, który zacytowałem wyżej.

  KW przejrzałem dokładnie, i jedną i drugą - nie ma tam NIC o szczegółowych prawach do gruntu, jest jedynie zwykły udział w części wspólnej.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime14-10-2020 zmieniony
   
  Czyli żaden inny właściciel lokalu nie ma kawałka gruntu do użytkowania na wyłączność.

  A jest jakiś inny grunt, który jest NW? Część jest pod budynkiem, część to ta sporna. Coś jeszcze jest? I jak jest wykorzystywana?

  Co jest na tym spornym gruncie? Ogród?
 4. Sytuacja jest chyba w miarę prosta: jest działka z budynkiem, tyle. Każdy z 5 właścicieli ma taki sam udział w NW, z tym że pierwszy właściciel (ten, który pierwszy wyodrębnił lokal) ma zapis w akcie notarialnym (sprzed niemal 30 lat), który zacytowałem na początku: "Strony [Miasto i Kupujący] umawiają się co do korzystania działki w ten sposób, że [N.] korzystać będą wyłącznie z jej południowo-zachodniej części przylegającej do ulicy [N.] o powierzchni około 188 metrów kwadratowych." Nic więcej nie ma, żadnych umów, żadnych wpisów w KW. To było zanim nie było jeszcze innych właścicieli, ale teraz już są.

  I teraz pytanie: czy ten właściciel może zablokować budowę studzienki wodomierzowej na tej "swojej" części? Tylko na podstawie ww. zapisu w akcie notarialnym?

  Wydaje mi się, że nie.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime14-10-2020
   
  Sytuacja jest chyba w miarę prosta: jest działka z budynkiem, tyle.


  Skoro prosta, to po co pytasz?

  Nie chcesz odpowiedzieć na proste pytania, ok. Nie będę traci czasu.

  I teraz pytanie: czy ten właściciel może zablokować budowę studzienki wodomierzowej na tej "swojej" części?


  Może i żebyś nie zdziwił. Quad usum może mieć też dorozumianą.

 5. Nie chcesz odpowiedzieć na proste pytania, ok. Nie będę traci czasu.

  Rety, chyba już dwukrotnie odpowiedziałem, ale powtórzę: nie, żaden inny właściciel nie ma tego typu zapisu w akcie notarialnym, jak ten o którym mowa. Co tu jest niejasne?  Może i żebyś nie zdziwił. Quad usum może mieć też dorozumianą.


  Ale co/kto w takim razie to rozstrzyga? Sąd? Na jakiej podstawie, skoro mamy tylko ten cytowany wyżej zapis w akcie notarialnym? Czy quad usum domyślnie oznacza, że WM w zasadzie nie może nic robić na danym obszarze?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime14-10-2020
   
  janbuczynski:3. Właściciel powiedział, że oczywiście zgadza się na wykop i instalację wodociągu, ale nie zgadza się na to, żeby studzienka wodomierzowa była umiejscowiona w jego ogródku - tylko że według wytycznych MPWiK musi być w określonej odległości od granicy nieruchomości, więc nie ma możliwości innego zaprojektowania.

  I teraz pytanie: czy ten właściciel może zablokować budowę studzienki wodomierzowej na tej "swojej" części? Tylko na podstawie ww. zapisu w akcie notarialnym?
  Wydaje mi się, że nie.
  Może, bo ma wskazany konkretny teren do wyłącznego korzystania .
  Uważam, że popełniliście błąd na etapie przygotowania inwestycji . Należało wyłożyć ten projekt do wglądu, na pewien okres czasu np 6 tygodni, z zaznaczeniem składania wniosków.
  Taka studzienna winna być umiejscowiona na granicy działki gruntowej. UoWL ; UoGN ;
 6. Może, bo ma wskazany konkretny teren do wyłącznego korzystania .
  Uważam, że popełniliście błąd na etapie przygotowania inwestycji . Należało wyłożyć ten projekt do wglądu, na pewien okres czasu np 6 tygodni, z zaznaczeniem składania wniosków.
  Taka studzienna winna być umiejscowiona na granicy działki gruntowej.


  A czy Wspólnota może np. podjąć uchwałę o zmianie sposobu korzystania z tego terenu, czy właściciel musiałby się na to zgodzić?

  Studzienka według wytycznych musi być maksymalnie 2 metry od granicy nieruchomości - w tym problem, inaczej można by ją zaprojektować poza terenem tego ogródka.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime14-10-2020 zmieniony
   
  janbuczynski:A czy Wspólnota może np. podjąć uchwałę o zmianie sposobu korzystania z tego terenu, czy właściciel musiałby się na to zgodzić?
  Oczywiście, że korzystający musi się na to zgodzić . Myśl jakbyś Ty był na jego miejscu....

  janbuczynski:Studzienka według wytycznych musi być maksymalnie 2 metry od granicy nieruchomości - w tym problem, inaczej można by ją zaprojektować poza terenem tego ogródka.
  ???? jakiej nieruchomości ? budowlanej czy gruntowej .
  Studzienna z wodomierzem powinna być tak zaprojektowana, żeby dostawca wody nie musiał wchodzić na ten wspólnoty w celu odczytu wodomierza.

  Lokalizacja
  4.2.1. Przyłącza wodociągowe należy projektować prostopadle do przewodu wodociągowego bez załamań po trasach zbliżonych do linii prostych, najkrótszą drogą do budynku zaopatrywanego w wodę, w odległości co najmniej 1,5 m od innych obiektów budowlanych.
  4.2.2. W przypadkach uzasadnionych dopuszcza się załamanie przyłącza w odległości 1÷1,5 m przed budynkiem lub tuż za zasuwą domową oraz przy wejściu do budynku od strony bocznej. W przypadku przejścia przyłączem pod ławą fundamentową należy zachować odległość min. 1,5 m od narożnika budynku.
  4.2.3. Nie należy lokalizować przyłączy wodociągowych w skarpie. Dopuszcza się przejście poprzeczne przez skarpę pod warunkiem zachowania dopuszczalnego minimalnego przykrycia.
  4.2.4. Przyłącza wodociągowe należy układać w ziemi na głębokości co najmniej o 0,4 m poniżej strefy przemarzania mierząc od górnej tworzącej przewodu wodociągowego do rzędnej projektowanego terenu.
  4.2.5. Przewody wodociągowe na zewnątrz budynku powinny być przy układaniu równoległym prowadzone w odległości co najmniej:
  - 1,5 m od przewodów gazowych i kanalizacyjnych,
  - 0,8 m od kabli energetycznych,
  - 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych,
  - 1,0 m od słupów energetycznych i telefonicznych.
  W przypadku skrzyżowania przewodów wodociągowych z przewodami kanalizacyjnymi, jeżeli odległość przewodów jest mniejsza niż 0,6 m, należy stosować rury ochronne na przewodzie wodociągowym.
  4.2.6. Należy unikać lokalizacji przyłączy pod wjazdami i bramami oraz pod wjazdami do garaży w budynkach wielorodzinnych.
  4.2.7. W pasie o szerokości 2,0 m nad przyłączem wodociągowym nie sadzić drzew, krzewów ani nie lokalizować obiektów małej architektury. Pod nawierzchniami utwardzonymi przyłącze wodociągowe należy wykonać w rurze osłonowej.
  UoWL ; UoGN ;
 7. 1) Studzienkę wodomierzową należy zlokalizować na terenie nieruchomości, w odległości 2 m
  między osią studzienki a ogrodzeniem lub linią rozgraniczającą nieruchomość.
  2) Powinna być zapewniona możliwość dojścia lub dojazdu do studzienki
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime14-10-2020 zmieniony
   
  Warunki techniczne
  Właściciel nieruchomości występuje do dostawcy wody i odbiorcy ścieków o wydanie warunków technicznych wykonania przyłącza do nieruchomości budynkowej

  Wodomierz poza budynkiem
  Większość budynków jest niepodpiwniczonych, a właściciel nie ma możliwości wydzielenia na parterze odpowiedniego pomieszczenia. Dlatego też zazwyczaj jest on montowany w studzience poza budynkiem. Drugi przypadek, w którym konieczne jest umieszczenie wodomierza w studzience poza budynkiem, występuje gdy dom znajduje się w odległości wynoszącej ponad 15 metrów od linii rozgraniczającej nieruchomość od drogi.

  Studzienka wodomierzowa powinna znajdować się w odległości 2 m od ogrodzenia lub linii rozgraniczającej nieruchomość, licząc do osi studni. W przypadku budownictwa segmentowego można zlokalizować dwa wodomierze w jednej, wspólnej studzience. Jednakże nie może być ona zlokalizowana na granicy dwóch nieruchomości.

  Konstrukcja studzienki wodomierzowej
  Do wykonania studzienki wykorzystuje się trwały materiał. Jej konstrukcja musi obejmować klamry lub stopnie przystosowane do schodzenia, w razie awarii. Średnica studzienki powinna wynosić co najmniej 60 cm w świetle. Zasadniczo, wymiary studzienki wodomierzowej są uzależnione od średnicy przewodu wodociągowego i wielkości dobranego wodomierza. Jeżeli średnica przewodu wodociągowego wynosi 50 mm, średnica studni może wynosić 1 m, 1,2 m bądź 1,4 m w zależności od wielkości wodomierza.

  Jeżeli średnica przewodu wodociągowego wynosi 80 mm lub więcej, studzienka musi być prostokątna, a jej dokładne wymiary są ustalane indywidualnie przez wykonawcę przyłąca (przedsiębiorstwo wodno – kanalizacyjne) zgodnie z aktualną normą PN-91/B-10728. Studzienka wodomierzowa musi być pokryta włazem typu lekkiego z dwoma pokrywami, albo włazem typu ciężkiego. Pierwsze rozwiązanie stosuje się w pasach zieleni i na chodnikach, a drugie – w ciągu jezdnym.

  Koszty i prawo własności
  Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków koszty wykonania przyłączy, w tym studzienki wodomierzowej i montażu wodomierza, ponosi właściciel nieruchomości, której dotyczy przyłącze. Na właścicielu ciąży też obowiązek zadbania o to, aby posiadane instalacje i przyłącza działały prawidłowo. Nawet po fizycznym połączeniu instalacji z ogólną siecią wodociągowo – kanalizacyjną, pozostają one własnością właściciela nieruchomości, który poniósł koszty ich wykonania, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 maja 2004 r. o sygn. Akt III SK 39/2004 (publ. OSNP 2005/6, poz. 89).

  WNIOSKI:
  Podsumowując zasady omówione powyżej, właściciel ma raczej niewiele do powiedzenia w kwestii lokalizacji wodomierza i studzienki, a już tym bardziej w zakresie ich konstrukcji. Niemniej za ich wykonanie na swojej posesji musi zapłacić z własnej kieszeni. Pozostaje mu tylko świadomość, że są to części kanalizacji stanowiące jego własność, za których niezawodne działanie ponosi on odpowiedzialność.  UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime15-10-2020 zmieniony
   
  janbuczynski:Sytuacja jest chyba w miarę prosta: jest działka z budynkiem, tyle. Każdy z 5 właścicieli ma taki sam udział w NW, z tym że pierwszy właściciel (ten, który pierwszy wyodrębnił lokal) ma zapis w akcie notarialnym (sprzed niemal 30 lat), który zacytowałem na początku: "Strony [Miasto i Kupujący] umawiają się co do korzystania działki w ten sposób, że [N.] korzystać będą wyłącznie z jej południowo-zachodniej części przylegającej do ulicy [N.] o powierzchni około 188 metrów kwadratowych." Nic więcej nie ma, żadnych umów, żadnych wpisów w KW. To było zanim nie było jeszcze innych właścicieli, ale teraz już są.

  I teraz pytanie: czy ten właściciel może zablokować budowę studzienki wodomierzowej na tej "swojej" części? Tylko na podstawie ww. zapisu w akcie notarialnym?

  Wydaje mi się, że nie.


  Mnie się też tak wydaje.:cool:
  Z jednym gołym wpisem w jednym akcie pozycja [N.] jest po prostu bardzo słaba. To nie jest pozycja tzw. posiadacza zależnego, która podlega bezwzględnej ochronie prawnej. [N.] tej pozycji jeszcze nie dowiódł.

  Jeśli zapis podobny do Quod Usum znajduje się tylko w jednym jedynym akcie notarialnym i potem nie został powtórzony w następnych aktach, to na sam ten zapis [N.] nie może się powoływać. Bo on nie został ujawniony i nie wiąże pozostałych właścicieli.

  [N.] mógłby bronić swojego posiadania jedynie dowodząc, że quod usum istnieje na zasadzie dorozumianej. Czyli moim zdaniem dopiero w sądzie, gdzie sposób dorozumiany powstania prawa [N.] oceniłby sąd.


  I moim zdaniem, dopiero gdyby skutecznie pan [N.] dowiódł posiadania wyłącznego użytkowania na zasadzie dorozumianej, do dopiero może skutecznie sprzeciwiać się inwestycji na tej działeczce.
  Tzn. faktycznie blokować was może, ale prawnie - facet ma bardzo słaby papier do tego gruntu. Bo rozumiem że [N.] nie dysponuje żadnymi innymi dokumentami świadczącymi o jego związku z tym gruntem?

  Gdyby jednak sąd potwierdził jego użytkowanie, to [N.] mógłby nazywać się wyłącznym użytkownikiem tej działeczki. I mógłby skutecznie chronić swoje posiadanie.

  Jeśli stronom nie wystarczy własnego rozsądku, to taki spór mógłby rozstrzygnąć sąd.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego