Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się
Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych
Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)
trojak11:Jestem właścicielem mieszkania w „byłej” małej wspólnocie.Nie ma czegoś takiego czegoś jak "stare zasady"
W moim akcie notarialnym umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu zapisano:” zarząd wspólną nieruchomością sprawowany będzie zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali/Dz.U.Nr.80/2000,poz.903/”. Czyli zgodnie z art.18 w/w ustawy zarząd częściami wspólnymi w naszej wspólnocie może być na „starych” zasadach, czyli jak mała wspólnota bez zarządcy, uchwały podejmowane jednomyślnie. Tak stanowiła stara ustawa.
Mylę się czy mam rację?
Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
trojak11:Co prawda akt prawny ustawa o własności lokali Dz.U.Nr.80/2000,poz.903 przestał być obowiązujący,a kto tak twierdzi ? UoWL ; UoGN ;
trojak11: Problem z tym iż nikt nie chce podjąć się zarządzaniem , nawet administrator.to trzeba poszukać "dalej" ...
trojak11:Moje pytanie po co nam zarząd czy zarządca, skoro przez ostatnie 15 lat wspólnota istniała tylko z administratorem , a wszystkie decyzje podejmowali właściciele mieszkań, aż 5. Czy nie może tak zostać dalej?No, nie, bo obowiązujące prawo stanowi inaczej, jak Ty chcesz . Możecie spisać, z udziałem notariusza, inne zasady niż te spisane w ustawie, ale tu musi być 100% zgody "Za" UoWL ; UoGN ;
O tego roku administrator wymusza na nas wyłonienie zarządcy.
uwagi na brak chętnych na tę funkcję wśród mieszkańców jaki i administratora, ten ostatni skierował sprawę do sądu celem ustanowienia zarządcy przymusowego.
W moim akcie notarialnym umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu zapisano:” zarząd wspólną nieruchomością sprawowany będzie zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali/Dz.U.Nr.80/2000,poz.903/”. Czyli zgodnie z art.18 w/w ustawy zarząd częściami wspólnymi w naszej wspólnocie może być na „starych” zasadach, czyli jak mała wspólnota bez zarządcy, uchwały podejmowane jednomyślnie. Tak stanowiła stara ustawa.
Co prawda akt prawny Dz.U.Nr.80/2000,poz.903 przestał być obowiązujący, ale tak stricte stanowi zapis w akcie notarialnym kupna pierwszego lokalu.
Piąty właściciel to Urząd Miasta, a reprezentuje go właśnie administrator.
Art. 26.
1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
Czyli jak, zgodzić się na zarządcę przymusowego czy co?
1. Jeżeli lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
Ostatnio dałem im zaporowy warunek: najniższa krajowa co miesiąc.
A czeka nas duży remont na 100 tys. zł z unijną dotacją.
trojak11:Chciwy? Nie? Napisałem Ci że zaporowy, czyli taki na który ich nie stać, bo nie miałem na poczekaniu innego pomysłu żeby odmówić. Środki już są, to duży program,kilka budynków już zrobili. Połowę daje unia drugie tyle my, czyli jakieś 50 tyś z naszej puliWynagrodzenie należy się adekwatne do wkładu pracy , a nie widzimisię
z UoWL
Art. 28. Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
UoWL ; UoGN ;czerwinska:Nie rozumiem.to typowe dla Zarządców
czerwinska:Czego Administrator ma dopilnować?
w małych wspólnotach zarząd sprawowany jest bezpłatnie.
czerwinska:Zwyczajowo to członkowie tak niewielkiej wspólnoty nie wyrażają zgodygdzie tak jest ? czyli według fochów , zwyczajowo "z niewolnika nie ma pracownika" lub jest "marionetką"w rękach Zarządcy,
z UoWL
Art. 28. Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
UoWL ; UoGN ;czerwinska:Dzień dobry,
zmiana ustawy o własności lokali wnosi wiele korzyści do zarządzania nieruchomością np. 4-5 lokalową. Na ten moment wspólnota może być jednomyślna i tak, jak w przypadku przedstawionym powyżej wszelkie zgody wyrażało 100% właścicieli lokali. Z czasem sytuacja może się zmienić, pojawi się nowy właściciel, kogoś dotknie zdarzenie losowe i nie będzie w stanie podejmować decyzji i wtedy cała nieruchomość będzie miała problem. Zarząd może być 5 osobowy, jeżeli Państwo mają takie życzenie wystarczy podjąć o takiej treści uchwałę. Radziłabym nie angażować w podjęcie takiej uchwały notariusza, ponieważ wówczas tylko notarialnie będzie istniała możliwość odwołania takiego zarządu. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie zwykłej uchwały Wspólnoty w sprawie członków zarządu wspólnoty. U ustawie o własności lokali art. 21 oraz 22 przedstawiają prawa i obowiązki zarządu. Pomimo sprawowania przez daną osobę, osoby Zarządu Wspólnoty większość obowiązków przejmuje Administrator. Z doświadczenia w zakresie zarządzania pragnę wspomnieć, że w małych wspólnotach zarząd sprawowany jest bezpłatnie. Oczywiście każdy może się domagać wynagrodzenia, jednak przy tylu lokalach jest to dodatkowe obciążenie finansowe. W przypadku pytań służę pomocą.
Pozdrawiam,
Zarządca Nieruchomości
516 212 323
czerwinska: Pomimo sprawowania przez daną osobę, osoby Zarządu Wspólnoty większość obowiązków przejmuje Administrator. Z doświadczenia w zakresie zarządzania pragnę wspomnieć, że w małych wspólnotach zarząd sprawowany jest bezpłatnie.
Nasza wspólnota ma 5 lokali, nie posiadamy do dzisiaj zarządcy, tylko administratora. Do tej pory wszystkie uchwały podejmowane były jednomyślnie. O tego roku administrator wymusza na nas wyłonienie zarządcy. Z uwagi na brak chętnych na tę funkcję wśród mieszkańców jaki i administratora, ten ostatni skierował sprawę do sądu celem ustanowienia zarządcy przymusowego.
Od 1 do 26 z 26