Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Amadeusz, a-z, gab, Zarządca, Prezesod13lat, gmarcing, azygnerski, blazejh, KubaP, koziorozka, Haneczka, Lokator_Karol, Coastguard

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorTane87
  • CommentTime12-02-2021
   
  witam, jestem tu nowa i będę bardzo wdzięczna za pomoc. jesteśmy nie dużą wspólnotą 7 mieszkań. jeden z właścicieli nie płaci zarówno za czynsz jak i za wodę która od października ub roku przeszła do rozliczania na konto wspólnoty oraz za śmieci. jest to 4 osobowa rodzina więc nie są to małe opłaty w skali miesiąca. skierowaliśmy w grudniu pozew do sądu o wydanie nakazu zapłaty, ale zarówno na nakaz jak i jego uprawomocnienie się będzie trzeba poczekac. Czy w jakiś sposób możemy przed wydaniem nakazu przekazac ściągalnośc zaliczki za śmieci do Urzędu Miasta i za wodę do wodociągów lub ,,odciąc,, wodę i niech lokator korzysta z karty przedpłatowej? czy ktoś przerabiał podobne rozwiązania? co możemy zrobic za nim doczekamy się sądowego rozwiązania żeby nie płacic za niego? z góry dziękuję
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime12-02-2021 zmieniony
   
  Trochę to dziwna i w sumie nienormalna sytuacja żeby w tak stosunkowo "małej" wspólnocie jeden z właścicieli lokali nie płacił zaliczek. Może on nie rozumie roli właściciela we wspólnocie? Może nie zna obowiązującego prawa w tym względzie? Może nie zna swoich obowiązków ustawowych jako właściciel lokalu? Czy zarząd rozmawiał z tym właścicielem i usiłował wyjaśnić dlaczego nie płaci? Czy on zdaje sobie sprawę, że pozostali właściciele kredytują go i mają prawo być w......... na niego? Czy zarząd przedstawił mu ewentualne konsekwencje wynikające z art. 16 UoWL?
  Czy usiłowano zastosować inne, niekonwencjonalne środki perswazji?

  ....ale zarówno na nakaz jak i jego uprawomocnienie się będzie trzeba poczekac
  Dziwne - nakaz zapłaty referendarz wystawia praktycznie na poczekaniu gdy się ma wejścia.

  Czy w jakiś sposób możemy....
  Możecie sprzedać dług prywatnej firmie windykacyjnej - ona będzie wiedziała jak sprawę załatwić - tenże własciciel potem kredyty będzie brał żeby płacić wszystko wzorowo w terminie.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-02-2021 zmieniony
   
  To co napisał #Amadeusz wsadźcie sobie między bajki ...


  Tane87:witam, jestem tu nowa i będę bardzo wdzięczna za pomoc. jesteśmy nie dużą wspólnotą 7 mieszkań.
  zgodnie z prawem jesteście dużą wspólnotą mieszkaniową i podlegacie pod UoWL

  Tane87:jeden z właścicieli nie płaci zarówno za czynsz [zaliczki] jak i za wodę która od października ub roku przeszła do rozliczania na konto wspólnoty oraz za śmieci.
  jest to 4 osobowa rodzina więc nie są to małe opłaty w skali miesiąca. skierowaliśmy w grudniu pozew do sądu o wydanie nakazu zapłaty, ale zarówno na nakaz jak i jego uprawomocnienie się będzie trzeba poczekac.
  To jest typowe zachowanie ludzi szkolonych w Klubach Gazety Polskiej w przykościelnych salkach. Co mi zrobisz ... nie ma pana płaszcza ...

  Tane87:Czy w jakiś sposób możemy przed wydaniem nakazu przekazac ściągalnośc zaliczki za śmieci do Urzędu Miasta i za wodę do wodociągów lub ,,odciąc,, wodę i niech lokator korzysta z karty przedpłatowej?
  wszystko zależy, jak jest spisana umowa na dostawę wody i odbiór ścieków do nieruchomości . Jak nie ma indywidualnych umów to jest to problem wszystkich właścicieli tworzących WM.


  Tane87:czy ktoś przerabiał podobne rozwiązania? co możemy zrobic za nim doczekamy się sądowego rozwiązania żeby nie płacic za niego?
  płacić za niego nie będziecie, ale będziecie go kredytować, aż do ostatecznego orzeczenia Sądowego UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorTane87
  • CommentTime13-02-2021
   
  Umowy na wodę są indywidualne ze wspólnotą, w ten sposób to zrobiliśmy. Nie na zbiorowej umowy każdy właściciel podpisał sam umowę
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime13-02-2021 zmieniony
   
  Tane87
  Posłuchaj moich dobrych rad i odpowiadaj też na pytania uściślające - wtedy otrzymasz rzetelną pełną odpowiedź a nie b_dety o przykościelnych salkach czy o rodzaju umowy z wodociągami jako lekarstwa na niepłacenie "czynszu" przez właściciela.

  Umowy na wodę są indywidualne ze wspólnotą,
  Po co wspólnota zawierała te umowy z każdym właścicielem? Co to miało dać? Póki co - nic bo to bez sensu! Co innego gdyby właściciele mieli podpisane swoje umowy z PWiK.
  Wy jako wspólnota rozliczacie się z PWiK. Z kolei wspólnocie nie wolno odcinać wody użytkownikowi lokalu.
  Za mało wiadomo - czekam na odpowiedzi na zadane pytania - wtedy coś poradzimy, w końcu jest tu na Forum trochę ekspertów - no chyba, że chcesz czytać wypociny pajaca tego Forum na K.
  •  
   CommentAuthorTane87
  • CommentTime13-02-2021
   
  Po to zawieraliśmy umowę z.kazdym.z.lokatorow, że.PWiK wypowiedziało umowę wszystkim lokatorom z osobna, tak jest w całym mieście.i taki miało to sens, że wodociągi chciały się pozbyć problemu. Co miesiąc jest wystawiana faktura zbiorcza na wspólnotę i każdy podaje licznik. Dlatego wspólnota zawarła umowy indywidualne z każdym właścicielem innej możliwości nie mieliśmy. Dodam że Ci konkretnie właściciele nie podpisali z nami umowy po jej wypowiedzeniu przez pwik.
 1. Co miesiąc jest wystawiana faktura zbiorcza na wspólnotę i każdy podaje licznik.
  W ok. 90% wspólnot w Polsce, PWiK ma zawarte umowy na dostawę wody do budynku właśnie ze wspólnotami wystawiając faktury dla wspólnoty na podstawie wskazań wodomierza głównego. Zadaniem zaś wspólnoty jest rozliczyć koszt dostarczonej do budynku wody na wszystkich użytkowników lokali zgodnie z zasadami jakie przyjęli właściciele w regulaminie rozliczeń

  Dlatego wspólnota zawarła umowy indywidualne z każdym właścicielem innej możliwości nie mieliśmy.
  Bez sensu. We wspomnianych 90% wspólnot nie ma tego rodzaju umów zawartych między wspólnotą a właścicielami lokali bo po co???

  Dodam że Ci konkretnie właściciele nie podpisali z nami umowy
  No i dobrze bo ani im ani wspólnocie taka umowa nie jest potrzebna. Wam jest potrzebny regulamin rozliczeń przyjęty uchwałą właścicieli. W takim regulaminie winny być określone m.in. zasady rozliczeń, kwestie rozliczen tzw. uchybu czy też system "kar" dla tych którzy spóźniają się bądź nie regulują opłat.
  Czekam na odpowiedzi na pytania zadane w moim pierwszym wpisie.
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime13-02-2021 zmieniony
   
  Tane87:Umowy na wodę są indywidualne ze wspólnotą, w ten sposób to zrobiliśmy. Nie na zbiorowej umowy każdy właściciel podpisał sam umowę


  Jeśli tak jest to dług za wodę zużytą w lokalu właściciela windykują wodociągi. Wy rozliczacie tylko różnice między licznikiem głównym a podlicznikami w mieszkaniach właścicieli.
  A zbiorowa umowa wspólnoty (jako jednostki organizacyjnej) na pewno też jest, bo tego wymaga ustawa - o ile dobrze pamiętam. :smile:
 2. Haneczka - nie czytasz uważnie i niepotrzebnie "mieszasz".
  Jeśli tak jest to dług za wodę zużytą w lokalu właściciela windykują wodociągi.
  Nie, tak nie jest!
  Tane87 napisała przecież:
  Co miesiąc jest wystawiana faktura zbiorcza na wspólnotę i każdy podaje licznik. Dlatego wspólnota zawarła umowy indywidualne z każdym właścicielem
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-02-2021 zmieniony
   
  Tane87:jeden z właścicieli nie płaci zarówno za czynsz [zaliczki] jak i za wodę która od października ub roku przeszła do rozliczania na konto wspólnoty

  Umowy na wodę są indywidualne ze wspólnotą, w ten sposób to zrobiliśmy. Nie na zbiorowej umowy każdy właściciel podpisał sam umowę

  Co miesiąc jest wystawiana faktura zbiorcza na wspólnotę i każdy podaje licznik.
  Czy te twoje oświadczenia się nie wykluczają ?
  jak są indywidualne umowy to dlaczego dług sąsiada został wpisany w koszty Wspólnoty?

  Myślę, że jest jedna umowa na dostawę wody i odbiór ścieków na Wspólnotę Mieszkaniową, a że wszyscy ją podpisali, bo ówcześnie, kiedy była spisywana byliście tzw małą wspólnotą mieszkaniową (do 7 lokali) . Umowę musieli podpisać wszyscy właściciele lokali, bo taki był wymóg prawny.
  Obecnie powinniście wybrać zarząd WM, który takie umowy będzie podpisywał w imieniu wszystkich właścicieli lokali .

  Tane87: Dlatego wspólnota zawarła umowy indywidualne z każdym właścicielem innej możliwości nie mieliśmy.
  a kto to wymyślił ?, te umowy są nic nie warte, zwłaszcza w sądzie ... Kto reprezentował Wspólnotę mieszkaniową ? :bigsmile:

  Jak to Polacy mogą zagmatwać sobie życie, bo się sprawy WM traktuje per noga ... a jak coś wyjdzie nie tak, to się krzyczy, że "larum grają ".... pomóżcie ...

  Pozostaje Wam płacić za niego, do czasu ostatecznego orzeczenia Sądowego. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime13-02-2021 zmieniony
   
  Amadeusz:Haneczka - nie czytasz uważnie i niepotrzebnie "mieszasz".

  Może... masz rację, ale na pewno nie było moim zamiarem "mieszanie". :smile:

  Wspólnotę można rozumieć jako ogół właścicieli lokali danej nieruchomości i jako jednostkę organizacyjną, więc jeśli jest napisane:
  Umowy na wodę są indywidualne ze wspólnotą
  to nie można wyciągnąć wniosku, że wspólnota (jednostka organizacyjna) podpisała umowy indywidualne z właścicielami lokali na dostawę wody, ponieważ z mocy prawa nie ma takich uprawnień.

  Druga sprawa to taka, że:
  PWiK wypowiedziało umowę wszystkim lokatorom z osobna, tak jest w całym mieście.i taki miało to sens, że wodociągi chciały się pozbyć problemu.

  Wodociągi nie pozbyły się "problemu" dostarczania wody do nieruchomości, a TYLKO zrezygnowały z indywidualnego rozliczania właścicieli lokali. Umowa zbiorowa na pewno istnieje i to na jej podstawie dostarczana jest woda do budynku wspólnoty i wystawiane są faktury z odczytu licznika głównego.

  Amadeusz:
  Tane87 napisała przecież:
  Co miesiąc jest wystawiana faktura zbiorcza na wspólnotę i każdy podaje licznik. Dlatego wspólnota zawarła umowy indywidualne z każdym właścicielem

  Powtórzę raz jeszcze: wspólnota NIE MA PRAWA zawierać z właścicielami lokali umów indywidualnych na dostawę wody do lokali.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime14-02-2021
   
  Powtórzę raz jeszcze: wspólnota NIE MA PRAWA zawierać z właścicielami lokali umów indywidualnych na dostawę wody do lokali.


  Racja, bo wspólnota nie jest producentem i sprzedawcą wody. Jest tylko, zgodnie z orzecznictwem, przymusowym pośrednikim między przedsiębiorstwem wodociągowym a właścicielem lokalu.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime14-02-2021 zmieniony
   
  Haneczka:Może... masz rację, ale na pewno nie było moim zamiarem "mieszanie". :smile:
  "Mieszaczem" jest autor wątku #Tane87: na co wskazałem powyżej , a potakiwaczem z matrixowymi wnioskami #Amadeusz:


  Sytuacja we WM #Tane87: jest postawiona na głowie ... muszą czekać teraz na rozstrzygnięcie Sądu.

  Można też iść na zwarcie i zablokować dostęp do wody np przy wodomierzu , wskazując jednoczenie inne ujęcie czynne w niektórych godzinach.

  Zauważyłem i w mojej WM zaczynają się takie sytuacje, jak u #Tane87: ... społeczeństwo chce żyć cudzym kosztem i na cudzy rachunek wg

  To jest typowe zachowanie ludzi szkolonych w Klubach Gazety Polskiej w przykościelnych salkach. Co mi pan zrobisz ... nie ma pana płaszcza ... i już ... nie płacę , choć tworzę koszty ...
  Zaraz odezwą się obrońcy , ci co będą bronić i wymyślać ... że dłużnik ma trudną sytuacje życiową, choroba ich wzmogła , są bez pracy i ect ... ale na wakacje jadą do ... np Grecji .... UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime14-02-2021
   
  Obrońcom trzeba zaproponować, by sami zapłacili za dłużników.
 3. Tane87
  ...jeden z właścicieli nie płaci zarówno za czynsz jak i za wodę która od października ub roku przeszła do rozliczania na konto wspólnoty oraz za śmieci. jest to 4 osobowa rodzina więc nie są to małe opłaty w skali miesiąca. skierowaliśmy w grudniu pozew do sądu o wydanie nakazu zapłaty,
  Nie wiem co tu jacyś obrońcy uciśnionych w osobie K.P. mają wspólnego, skoro wspólnota postąpiła prawidłowo - po dwóch miesiącach wystąpiła do sądu o nakaz zapłaty i.... czekają pytając się jednocześnie co można więcej zrobić.
  Czy w jakiś sposób możemy przed wydaniem nakazu ... co możemy zrobic za nim doczekamy się sądowego rozwiązania żeby nie płacic za niego?
  Tane87 w tym obszarze oczekuje rad i to nie tego typu:
  - jesteście dużą wspólnotą....
  o czym oni wiedzą doskonale
  - To jest typowe zachowanie ludzi szkolonych w Klubach Gazety Polskiej
  - w przykościelnych salkach.
  - nie ma pana płaszcza ...
  Takie bajdurzenia w niczym nie są im pomocne.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-02-2021 zmieniony
   
  Amadeusz Tane87 w tym obszarze oczekuje rad
  No i znalazł się "obrońca uciśnionych" ... #Amadeusz :cheer: :sad: :updown:
  Nie trzeba było czekać długo ... "powiedział co wiedział " UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime15-02-2021
   
  Myślę że z tą wodą trzeba autorce pytania uporządkować, ale pytanie jest szersze. W zasadzie z wodą uporządkowała Haneczka: "lokatorzy" są dłużnikami wspólnoty z część wody obliczonej z różnicy pomiędzy wodomierzem głównym a podlicznikami.

  Czyli jest gdzieś, na pewno w wodociągach umowa wspólna ("na wspólnotę, na licznik główny) i każdy z właścicieli dysponuje swoją umową z wodociągami powiązaną na wodę zużytą z wodociągami.

  Niestety wersje autorki pytania są dwie: raz są umowy powiązane, raz chyba znikają.

  Nie znam układu w którym byłby sens zawierania umów dodatkowych pomiędzy wspólnotą a właścicielami. Chyba tylko żeby zagmatwać trójkąt: wodociągi - właściciel - wspólnota?

  Tak czy inaczej, "lokatorzy" kredytują się u wspólnoty w całości opłaty miesięcznej. Niczego z zaliczkami tytułem opłaty administracyjnej do gminy lub zaliczki na wodę nie zrobicie. Nikogo poza wspólnotą nie interesuje że "lokatorzy" czegoś nie płacą wspólnocie.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego