Zarządca przymusowy

IKSIIKSI Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy po ustanowieniu zarządcy przymusowego wnioskujący o ten zarząd ponosi jakieś koszty.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd nie może wnioskować o zarządcę przymusowego - to jest uprawnienie, przysługujące każdemu właścicielowi lokalu.
    Jeśli więc wszyscy członkowie zarządu są właścicielami lokali w tej wspólnocie, to podpisują się pod wnioskiem nie jako zarząd, lecz jako indywidualni właściciele. Zarząd nie ma takiego uprawnienia. Zresztą, byłby swoisty autodonos:
    Art. 26. 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
    Która z ustawowych okoliczności zachodzi w tym przypadku?
    Zarząd jest powołany, skoro chce złożyć wniosek.
    Czy zarząd nie wypełnia swoich obowiązków? Czy narusza zasady prawidłowej gospodarki?
    Jeżeli tak i członkowie zarządu są tego świadomi, czy nie byłoby lepiej, gdyby zarząd po prostu złożył rezygnację?
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mała uwaga. To tak jest gdy udziela się odpowiedzi bez dokładnego przeczytania pytania.
    To nie zarząd wnosi o ustanowienie przymusowego.
    IKSI dość wyraźnie sformułowała pytanie. Został ustanowiony zarząd przymusowy i czy ten (właściciel) który o to wnosił (o ten zarząd - przymusowy) ponosi jakieś koszty?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rzeczywiście nie doczytałem - przepraszam.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] IKSI:[/cite]Czy po ustanowieniu zarządcy przymusowego wnioskujący o ten zarząd ponosi jakieś koszty.

    100 zł. wpis, potem koszty przesyłek, które w dużej wspólnocie ( mam na myśli wspólnotę kilkusetosobową) mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych, zwykle sąd dzieli te koszty na współwłaścicieli, należy o to wnioskować we wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do "zarządcy".
    Ale pytanie brzmi - jakie koszty po ustanowieniu zarządcy przymusowego.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Utrzymanie nieruchomości wspólnej i wynagrodzenie zarządcy.
    O wysokości wynagrodzenia zarządcy decyduje sąd.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I nie licz na to, że zarządca przymusowy będzie dbał o zmniejszanie kosztów
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie pytam o to jakie koszty będzie ponisiła wspólnota i czy zarządca przymusowy bedzie dbał o finanse.
    Pytanie brzmi:
    - czy po zakoczeniu postępowania sądowego składający wniosek o zarząd przymusowy bedzie ponosił jakieś koszty, związane oczywiście z tym wnioskiem.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] IKSI:[/cite]Nie pytam o to jakie koszty będzie ponisiła wspólnota i czy zarządca przymusowy bedzie dbał o finanse.
    Pytanie brzmi:
    - czy po zakoczeniu postępowania sądowego składający wniosek o zarząd przymusowy bedzie ponosił jakieś koszty, związane oczywiście z tym wnioskiem.

    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] IKSI:[/cite]Czy po ustanowieniu zarządcy przymusowego wnioskujący o ten zarząd ponosi jakieś koszty.

    100 zł. wpis, potem koszty przesyłek, które w dużej wspólnocie ( mam na myśli wspólnotę kilkusetosobową) mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych, zwykle sąd dzieli te koszty na współwłaścicieli, należy o to wnioskować we wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    100 zł. wpis, potem koszty przesyłek, które w dużej wspólnocie ( mam na myśli wspólnotę kilkusetosobową) mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych, zwykle sąd dzieli te koszty na współwłaścicieli, należy o to wnioskować we wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego.
    Koszty jakich przesyłek?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Mam na myśli koszty doręczeń korespondencji kierowanej przez sąd do właścicieli.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy wnioskujący o zarząd przymusowy, który jest członkiem wspólnoty (lecz nie ma licencji) może wnioskować o to by sąd ustanowił zarzadcę przymusowego w jego osobie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wnioskować może, ale to sąd decyduje.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] IKSI:[/cite]czy wnioskujący o zarząd przymusowy, który jest członkiem wspólnoty (lecz nie ma licencji) może wnioskować o to by sąd ustanowił zarzadcę przymusowego w jego osobie.
    Jeżeli pozostali właściciele będą przeciwni tej kandydaturze, jest bardzo nieprawdopodobne, aby sąd ustanowił zarządcę w osobie wnioskującego. Sąd będzie bowiem dążył do tego, aby zarządzanie przebiegało bezkonfliktowo ( w miarę możliwości).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąd będzie bowiem dążył do tego, aby zarządzanie przebiegało bezkonfliktowo ( w miarę możliwości).
    Sąd będzie dążył, aby zarządzanie nieruchomością było prowadzone przez profesjonalistę - zarządcę z licencją, który usunie przyczyny jego ustanowienia/powołania. Dlaczego..., bo to Sąd ponosi duże koszty obsługi wspólnoty, w której jest zarządca przymusowy.
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ad. KubaP
    Głównym przyczyną ustanowienia zarządcy przymusowego jest aktualny zarządca (dewelopera). Przeprowadzenie wyboru nowego zarządcy może wykonać każdy.

    Jeżeli zarządca przymusowy nie będzie w stanie przeprowadzić - z winy wspólnoty - wyboru zarządcy, to czy oznacza to, że zarządca przymusowy będzie sprawował swoją rolę bezterminowo?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może i tak być...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    to czy oznacza to, że zarządca przymusowy będzie sprawował swoją rolę bezterminowo ?
    Ta decyzja należy do Sądu, ale wątpię czy właściciele wytrzymają finansowo bezterminowe zatrudnianie zarządcy przymusowego.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] IKSI:[/cite]Ad. KubaP
    Głównym przyczyną ustanowienia zarządcy przymusowego jest aktualny zarządca (dewelopera). Przeprowadzenie wyboru nowego zarządcy może wykonać każdy.

    Ten aktualny zarządca narusza prawo, tak, dlaczego właściciele nie powołają zarządu lub nie zmienią zarządcy w takim razie? Czy tę opinię o zarządcy podziela większość właścicieli?
    [cite] IKSI:[/cite] Przeprowadzenie wyboru nowego zarządcy może wykonać każdy. Jeżeli zarządca przymusowy nie będzie w stanie przeprowadzić - z winy wspólnoty - wyboru zarządcy, to czy oznacza to, że zarządca przymusowy będzie sprawował swoją rolę bezterminowo?

    Niezupełnie rozumiem, ponieważ zarządca przymusowy co do zasady działa bezterminowo, sąd po prostu w postanowieniu go ustanawia określając zakres obowiązków, zwykle (choć różnie to bywa) jest zainteresowany pełnieniem tej funkcji jak najdłużej.

    Odwołanie zarządcy przymusowego (nie należy mylić ze zmianą osoby zarządcy ) następuje w drodze postanowienia wtedy, gdy jak wskazują przepisy, ustaną przyczyny jego powołania (niekiedy taki zarząd może wygasnąć z mocy samego prawa, choć to wyjątkowe sytuacje).
    Najczęściej wniosek składają właściciele, którzy muszą udowodnić, że brak już przesłanek do trwania tego stanu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    IKSIIKSI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ten aktualny zarządca narusza prawo, tak, dlaczego właściciele nie powołają zarządu lub nie zmienią zarządcy w takim razie? Czy tę opinię o zarządcy podziela większość właścicieli?
    Jak można powołać lub zmienić zarząd jeżeli właścicele nie interesują się swoją własnością.
    O ile mi wiadomo zarząd być musi. Załóżmy, że ustała przyczyna funkcjonowania zarządu przymusowego. To oznacza wolne wybory nowego zarządu. Wyvbory jak rozumiem zarządzi zarządca przymusowy. Znam dokładnie mozliwości wspólnoty i wiem, że taki wybór jest niemożliwy. I co wtedy? Jak sąd ma odwołać zarząd przymusowy? To oznacza , że nie bedzie zarządu.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wtedy sąd nie odwoła zarządu przymusowego.
    Na życzenie właścicieli zresztą.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] IKSI:[/cite] Załóżmy, że ustała przyczyna funkcjonowania zarządu przymusowego. To oznacza wolne wybory nowego zarządu. Wyvbory jak rozumiem zarządzi zarządca przymusowy. Znam dokładnie mozliwości wspólnoty i wiem, że taki wybór jest niemożliwy. I co wtedy? Jak sąd ma odwołać zarząd przymusowy? To oznacza , że nie bedzie zarządu.

    Właściciele mogą złożyć na ręce zarządcy przymusowego wniosek o zwołanie zebrania celem wyboru zarządu wspólnoty, jeżeli nie dokonają wyboru, to wtedy taki stan (zarząd przymusowy) będzie trwał.Sąd nie może przecież odwołać zarządcy, kiedy przesłanki jego ustanowienia nie ustały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W związku z zadłużeniem w banku wyrokiem sądowym na moje mieszkanie sąd powołał zarządce, chcę zapytać jakie ma on prawa a ja obowiązki.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Mam na myśli koszty doręczeń korespondencji kierowanej przez sąd do właścicieli.

    Można prosić o rozwinięcie tej procedury, bo nie rozumiem.
    Po co niby ma sąd pytać o zdanie właścicieli lokali, którzy nie sa przecież powodami. To powód powinien udowodnić wszystkimi dostepnymi środkami zasadność pozwu.
    U mnie na 115 właścicieli na zebranie przychodzi 5 . Reszta ma wszystko w d.... Oni nawet nie zrozumieliby o co w tej zabawie chodzi i ....jeszcze napisaliby petycje o pozostawienie zarządcy .

    Nowy doklejony: 31.03.20 19:30
    A pozew o ustanowienie zarzadcy przymusowego to sąd rejonowy czy okręgowy? Moze by sie taka zabawic . Teraz tyle wolnego czasu.
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moje zadłużenie nie dotyczy wspólnoty jest to moje osobiste zadłużenie względem banku. Na podstawie wyroku z klauzulą wykonalności komornik ma wykonać egzekucję na moim mieszkaniu a sąd nad wykonaniem egzekucji ustanowił zarządce sądowego na podstawie art. 931 k.p.c.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.