Dzierżawa części wspólnej korytarza

weraszyweraszy Użytkownik
edytowano grudnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam. Mam wielki problem i proszę o pomoc.
Jestem najemcą mieszkania komunalnego obecnie złożyłam wniosek o wykup mojego mieszkania na własność, ale napisałam do wspólnoty pismo o wydzierżawienie części korytarza i przyłączenie go do mojego mieszkania w rozmowie ze członkami wspólnoty nie mają nic przeciwko, ale kierownictwo adm-u napisał uchwałę mówiącą że będę mogła wydzierżawić część korytarza jak wykupie mieszkanie. Czy mogli tak postąpić? Kolejne pytanie czy jest jakaś stała opłata za dzierżawę czy o tym decyduje wspólnota?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kierownictwo adm-u napisał uchwałę
    O tym czy wynająć komuś część wspólną i za jaką stawkę na m-c decydują właściciele
    Co do tego ma adm? Nie rozumiem
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    kierownictwo adm-u napisał uchwałę mówiącą że będę mogła wydzierżawić część korytarza jak wykupie mieszkanie. Czy mogli tak postąpić?
    Pisać każdy może. Czy ta uchwała została przyjęta większością głosów, czy tylko napisana (jest projektem)?
    To byłoby bez sensu, bo część wspólną wynajmować można zarówno właścicielowi, jak i najemcy. Klient jest klient.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kierownictwo adm-u napisał uchwałę mówiącą że będę mogła wydzierżawić część korytarza jak wykupie mieszkanie.

    To wymysł adm-u w dodatku bezprawny. Nie istnieje warunek wykupu do tego, by wydzierżawić część wspólną i nie adm o tym decyduje, jak pisała wcześniej Koziorozka.
  • Opcje
    weraszyweraszy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co do uchwały to mi ona nie została wysłana, tylko w piśmie miałam napisane że taką podjęli. Po rozmowie z osobą która była na zebraniu dowiedziałam się, że od górnie mieli taką uchwałę przygotowaną czyli że będę mogła dzierżawić jak wykupie mieszkanie.
    Adm- czyli Pani która jest opiekunem naszej wspólnoty
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taka uchwała nie jest ważna według prawa, zawiera ustalenia niezgodne z prawem.
    Adm- czyli Pani która jest opiekunem naszej wspólnoty

    Co to znaczy opiekun wspólnoty?? Administrator? Jednoosobowy zarząd?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    A niby jaki konkretny przepis ta uchwała złamała?
    Współwłaściciele nieruchomości wspólnej podjęli uchwałę takiej a nie innej treści bo takie mieli prawo, w zakresie dysponowania swoją własnością (współwłasnością). Nawet nie wiemy czy to duża czy mała wspólnota, jeżeli adm "rządzi" to zapewne budynek komunalny (albo pokomunalny) więc oczywiste jest że najważniejszą osobą jest "pani opiekunka z adm-u".
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wygląda na to, że w twojej wspólnocie właściciele przegłosowali tę uchwałę.
    Dla mnie to kuriozum, ale nic na to nie poradzisz. Jak kupisz mieszkanie (staniesz się właścicielem) możesz starać się uzdrowić sytuację. Na razie nic na bezwolnych sąsiadów nie poradzisz, niestety
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano grudnia 2011
    Skoro korytarz ma być przyłączony do istniejącego mieszkania, to powstanie nowy lokal mieszkalny, moim zdaniem dzierżawa części nie jest możliwa, o ile jego status ma być uregulowany.

    Pomocne orzecznictwo:
    W uchwale z dnia 25 listopada 2011 r. (sygn. akt III CZP 65/11) Sąd Najwyższy orzekł, że „przebudowanie samodzielnego lokalu mieszkalnego przez przyłączenie do niego części wspólnych nieruchomości może prowadzić do powstania nowej nieruchomości lokalowej i zmiany dotychczasowych udziałów w nieruchomości wspólnej członków wspólnoty stosownie do art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). "


    Więcej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/rynek-nieruchomosci/1383-sad-najwyzszy-w-wyniku-przebudowy-powstaje-nowy-lokal
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.