Ustanowienie Zarządcy Przymusowego

KunaKuna Użytkownik
Witam,

Czy ktoś z Was przechodził przez proces ustanawiania Zarządcy Przymusowego dla nieruchomości mieszkaniowej (wniosek do Sądu)?

Jesteśmy sporą wspólnotą (ponad 200 lokali) i zarządza nami deweloper (zarząd powierzony w aktach notarialnych przy wyodrębnianiu lokali).

Zarządca nie wypełnia swoich obowiązków, zatwierdza opłaty eksploatacyjne bez wiedzy i zgody mieszkańców,
nie zwołał zebrania wspólnoty mimo wezwania podpisanego przez właścicieli posiadających ponad 1/10 udziału w nieruchomości,
nie złożył sprawozdania za rok poprzedni, brak planu gospodarczego na rok bieżący,
zmienił firmę ochroniarską bez naszej wiedzy i zgody,
nie udostępnia dokumentacji budynku, rozliczeń, nawet listy wszystkich właścicieli wraz z udziałami, nie odpowiada na pisma....itd.

1. wzór wniosku do Sądu o powołanie Zarządcy Przymusowego ?
2. jaki sąd jest właściwy do rozpatrywania takich spraw? (dla Warszawy - Bielan)
3. jakie opłaty sądowe wiążą sią ze złożeniem takiego wniosku i potem z rozprawą?
4. czy lepiej zasugerować Sądowi wybranego Zarządcę czy sąd wybierze sam
5. czy są problemy z odwołaniem takiego Zarządcy Przymusowego jak juz wypełni swoje zadanie?

i ogólnie wszelkie wskazówki w tym temacie mile widziane.

Z góry dziękuję
K

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy nie lepiej zmienić zarządcę lub zmienić notarialnie sposób zarządu nieruchomością wspólną i powołać zarząd właścicielski.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    1. Wzór wniosku wraz z omówieniem znajduje się na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/81/89/.
    2. Właściwy miejscowo jest sąd miejsca położenia nieruchomości; rzeczowo- sąd rejonowy,
    3. Opłata wynosi 100 zł.,
    4. Należy wskazac kandydata na zarządcę.
    5. Odwołanie zarządcy, tak jak powołanie, może trwac dośc długo, ponieważ właściciele lokali mogą zaskarżyc decyzję sądu, trzeba czekac aż postanowienie się uprawomocni.
    Proszę też pamiętac o konieczności sporządzenia takiej liczby wniosków i załączników ilu jest właścicieli/współwłaścicieli (skoro 200 lokali, to prawdopodobnie około 350 uczestników postępowania); każdy właściciel jest uczestnikiem takiego postępowania.
    Może rzeczywiście lepiej zmienic zarządcę jak to sugeruje Andrzej 55
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dobrze,że ktoś poruszył temat bo miałem to zrobić ja.Byłem do tej pory przewodniczącym wspólnoty mieszkaniowej (do 30.04.2009r).Ponieważ jak już pisałem w innym poście nie chcę tego dalej ciągnąć zwołałem 08.05.2009 zebranie(trzecie z kolei) na którym miał być wybrany nowy zarząd.Niestety do tego nie doszło.Na zebraniu było nieobecnych 931/1000 udziałów z czego 908/1000 skarbu Państwa.Ktoś mi tu radził,żeby zrobić głosowanie drogą indywidualnego zbierania głosów.Jak wybrać zarząd w ten sposób?Przecież trzeba przedstawić kandydatów,ktoś się może nie zgodzić i co wtedy?Szczerze powiem,to mam właśnie ochotę złożyć wniosek do sądu o zarządcę przymusowego.Mam jeszcze drugą możliwość:notarialnie powierzyć zarządzanie przedsiębiorstwu które ma te 908/1000 udziałów i jest spółką skarbu państwa.Czy trzeba poinformować każdego właściciela o złożeniu takiego wniosku w sądzie?Czy jako "Kowalski"mogę taki wniosek złożyć czy musi to zrobić współnota czyli wszyscy.Nie bardzo wiem a nie chciałbym się wygłupić.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze jedno pytanie.Przy wskazaniu kandydata na zarządcę można podać kogokolwiek, czy trzeba wskazać jakiegoś człowieka z licencją na przykład?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Każdy właściciel (niezależnie od pozostałych) ma prawo złożyc wniosek do sądu o ustanowienie zarządcy przymusowego na zasadzie art. 26 ust. 1 uwl. Nie ma obowiązku informowania o tym wspólnoty mieszkaniowej, kandydat powinien miec licencję.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wilkoswilkos Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem licencjonowanym zarządcą nieruchomości z 11- letnią praktyką. Doradzam także Zarządom Wspólnot i właścicielom lokali jak rozwiązywac problemy ujawniajace się w zarządzaniu / administrowaniu ich nieruchomości. Jesli jesteście zainteresowani współpracą można się kontaktować ze mną.
    Z poważaniem
    Stanisława Dmitroca-Wilkos
    licencja nr 9665
    e-mail : sdmitroca@wp.pl
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.