Proszę o nawiązanie kontaktu księgowej wspólnoty

HebdziaHebdzia Użytkownik
edytowano grudnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Szukam nawiązania kontaktu z osobą, która prowadzi księgowość wspólnoty:cry:

Komentarze

  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale o co chodzi?
  • Opcje
    HebdziaHebdzia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zamierzam prowadzić księgowość Wspólnoty i chciałabym pewne kwestie przedyskutować.
    Pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    [cite] Hebdzia:[/cite]Zamierzam prowadzić księgowość Wspólnoty i chciałabym pewne kwestie przedyskutować.
    Kasowo czy memoriałowo....

    Na wstępie odpowiedz na pytanie: co rozumiesz pod pojęciem "ewidencja pozaksięgowa" , jaką ma prowadzić WM
    [b]Art.22. [/b]
    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, [b]ewidencji pozaksięgowej [/b]kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    
    [b]Art. 29.[/b]
    1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, [b]ewidencję pozaksięgową [/b]kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    
  • Opcje
    HebdziaHebdzia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteśmy w fazie bardzo wstępnego wydzielenia WM z dotychczasowej administracji. Zgodnie z Ustawą zamierzamy prowadzić ewidencję pozaksięgową, oczywiście nie jesteśmy zafiksowani, ale do tej formy się skłaniamy, gdyż WM liczy ok. 30 członków. Jako Zarząd 3-osobowy planujemy przejąć prowadzenie pod każdym względem, mnie przypada w udziale księgowość. Nadmieniam, że zajęcie to traktuje jako dodatkowe, gdyż jestem czynna zawodowo.
    I pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa, to czy ja mam zakładać działalność gospodarczą? Jako WM jesteśmy jednostką prawną, nadany mamy NIP.
    Zaczynam bardzo po omacku od spraw organizacyjnych, gdyż kwestie księgowe (zaznaczam, że zawodowo mam do czynienia z księgowością) mam nadzieję ogarnąć, choć zdaję sobie sprawę że zaskoczeń nie uniknę.
    Pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteśmy w fazie bardzo wstępnego wydzielenia WM z dotychczasowej administracji.
    ?????????
    a odpowiedzi na pytanie : co rozumiesz pod pojęciem "ewidencja pozaksięgowa" , jaką ma prowadzić WM , jak nie ma tak nie ma

    Po co od razu zakładać działalność zatrudnij się na umowę zlecenie..
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Jeśli będziesz prowadziła wspólnotowe rachunki jak członek zarządu, to nie musisz ani zakładać działalności, ani podpisywać umowy zlecenia.
    Gdy wspólnota uchwali wynagrodzenie dla członków zarządu doliczysz je do zwykłego PITu
    30 lokali to nie jest dużo, dasz sobie radę :smile:

    "Jesteśmy w fazie bardzo wstępnego wydzielenia WM dotychczasowej administracji" - czyli wspólnota istnieje od dawna, a tylko zmieniacie osoby administrujące? Czy raczej chodzi o zmianę s p o s o b u zarządu?

    https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hebdzie - kup sobie zeszyt w kratkę 16 stronicowy, dalej Ci powiem co robić,.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Dwa zeszyty :wink:
    30 kartkowy (30 lokali) - rozliczenia właścicieli, wpływy
    drugi na wydatki
    a) lokalowe
    b) na część wspólną
    O mały myk. Uchwalcie, że wpłaty księgujecie (przypisujecie, kierujecie) w pierwszej kolejności na media (koszty lokalowe). To wam w przyszłości ułatwi życie, bo zaległości na media są najtrudniejsze do windykacji.

    Nie odpowiedziałaś co zmieniacie. Administratora czy sposób zarządu?
  • Opcje
    HebdziaHebdzia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki Wam za "grad" podpowiedzi. Zmieniamy sposób zarządzania, (odłączamy sie od Zarządcy, który zarządza wieloma WM - sam nas zresztą do tego zachęcał) po prostu jako 3-osobowy Zarząd dotychczas społecznicy, będziemy prowadzić wszystkie sprawy WM. Prezes Zarządu będzie od spraw technicznych, ja od ksiegowych.
    Pozdrawiam
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwalcie, że wpłaty księgujecie (przypisujecie, kierujecie) w pierwszej kolejności na media (koszty lokalowe).
    Jest to możliwe tylko wtedy, gdy właściciel nie poda tytułu wpłaty. Jeżeli poda, wspólnota nie może inaczej tego zaksięgować, niż wynika to z dyspozycji wpłacającego. Uchwała tego nie zmieni.

    Nowy doklejony: 11.12.14 19:25
    odłączamy sie od Zarządcy
    A dotychczas byliście z nim jakoś połączeni?
  • Opcje
    HebdziaHebdzia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak - właściciel 3-ch bloków wykupionych po "okazyjnej" cenie przy likwidacji firmy mianował Zarządce do wypełniania obowiazków. Poniewaz zostało wykupionych ok. 30 mieszkań z 54 w bloku, jestesmy WM i chcemy zreszta za namową obecnego Zarządcy sami zawiadywać naszymi sprawami.:shamed:
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy we wspólnocie będą jakieś koszty, które chcesz dzielić w inny sposób niż na m2 lub udziały?
  • Opcje
    HebdziaHebdzia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, koszty i przychody bedą grupowane.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2014
    Hebdzia, masz dużo dobrych chęci i to jest wspaniałe.
    Niestety, nie masz chyba wiedzy o tym co komu wolno a czego nie wolno we wspólnocie, czyli o ustawie.
    Tej. http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali.html

    Nie odpowiedziałaś na dwa ważne pytania - tak czy nie.
    1. Zmieniacie sposób zarządu z powierzonego na właścicielski?
    2. Czy we wspólnocie macie jakieś koszty, które NIE są rozliczane udziałami? (np. woda/wodomierze, coś liczone od liczby osób itp.)


    cdn o kolejności księgowania:
    "Jest to możliwe tylko wtedy, gdy właściciel nie poda tytułu wpłaty"
    To oczywiste. Na szczęście właściciele rzadko dokładnie opisują przelew.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest to możliwe tylko wtedy, gdy właściciel nie poda tytułu wpłaty. Jeżeli poda, wspólnota nie może inaczej tego zaksięgować, niż wynika to z dyspozycji wpłacającego. Uchwała tego nie zmieni.
    Oczywiście ,że zmieni i właściciel musi się do tego dostosować. U siebie w Statucie jasno określiłem kolejność : zadłużenie, koszty indywidualne lokalu, zaliczka. Miałem przypadek ,że właściciel ominął jeden miesiąc wpłat (po prostu zapomniał) i nie mógł zrozumieć dlaczego ja żądam od niego wpłaty za bieżący miesiąc ,który przecież opłacił. Ale są to rzadkie przypadki, 95% wpłat to zlecenia stałe.:bigsmile:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kowal:
    Oczywiście ,że zmieni i właściciel musi się do tego dostosować.
    Musi to na Rusi. Uchwałą właścicieli lokali nie zmienisz Kodeksu cywilnego.
  • Opcje
    HebdziaHebdzia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Od poczatku mówię że "raczkuję", więc moja wiedz jest znikoma, nie da sie wszystkiego ogarnąć teoretcznie zanim nie będzie przekazania.
    Ad 1. Tak będziemy zarządem właścicielskim "chyba" - jest to w toku.
    Ad 2. Np smieci mamy od osoby
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Hebdzia:[/cite] Prezes Zarządu będzie
    nie idźcie tą drogą ..... co może taki "prezesina" we wspólnocie przy Zarządzie wieloosobowym ... podpowiem ci ... NIC.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do zmiany sposobu zarządu potrzebna wam uchwała oraz notariusz.
    Im dokładniej dopilnujecie wszystkiego na początku (łącznie ze zmianami wpisów w macierzystej księdze wieczystej, uchwałami o zaliczkach, planie gospodarczym, regulaminie rozliczeń ciepła itp.) tym łatwiej będzie potem. Czyli bez niedopowiedzeń, mętliku i sprzecznych interpretacji.
  • Opcje
    Karolina..Karolina.. Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chętnie pomogę oczywiście bezpłatnie. Proszę o kontakt: karolina.polanowska@gmail.com
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.