Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Amadeusz, blazejh, KubaP, Prezesod13lat, gab, Zarządca, Ala15, wihajster, a-z

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  1. Witam,
    prosze o informację odnośnie naliczania wysokości stawek za garaż i mieszkanie. Mieszkam we wspólnocie, w której jest 77 mieszkań i 17 osobno wydzielonych w budynku garaży. Na ostatnim zebraniu ustalono, że należy zrównać wysokość zaliczek za mieszkanie i garaż, ponieważ jak to uzasadniono we wspólnocie wszyscy muszą płacić równo-zgodnie z ustawą o własności lokali. Wg mnie stawki za garaże powinny być niższe, ponieważ jest to tylko miejsce postojowe, nie ma tam kosztów związanych z konserwacją instalacji gazowych, instalacji wod-kan, domofonów i innych.Bardzo prosze o info czy właściciele garaży mogą wioskować o obniżenie kosztów i czy obniżenie takich kosztów będzie zgodne z ustawą o własności lokali.
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime11-01-2010
     
    Czy na garaż masz osobną księgę wieczystą?
    Wówczas jest on odrębnym lokalem (użytkowym) i płacisz na koszty zarządu nieruchomością wspólną tak, jakbyś miała dwa mieszkania: stawka od udziału (czy od 1m2) taka sama.
  2. Tak na garaż jest osobna KW.
  3. Tylko zaliczkę na mieszkanie wchodzą przecież koszty związane z utrzymaniem klatek schodowych, tak jak pisałałam wcześniej z konserwacją intalacji gazowych, wod-kan i innych a przecież w garażu tego wszystkiego nie. Nie ma nawet doprowadzonej wody. Dlaczego zatem koszty utrzymania mieszkań mają być takie same w przypadku garaży i lokali mieszkalnych?
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime11-01-2010 zmieniony [Blog]
     
    Zapoznaj się z ustawą o własności lokali: http://lex.pl/bap/student/Dz.U.2000.80.903.html
    Zgodnie z art. 12.2 zdanie drugie, "wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej" właściciele lokali ponoszą "w stosunku do ich udziałów".
    Art. 3.3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

    W Twoim przypadku o wielkości udziału decyduje stosunek SUMY powierzchni Twoich lokali (mieszkania i garażu) do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali.
    Jeżeli masz jeszcze piwnicę lub komórkę, wykupioną na własność (wpisaną do aktu notarialnego), to ich powierzchnię też dodajesz do tej sumy pow. użytkowej lokali, co powiększa Twój udział.
  4. Czy wspólnota mieszkaniowa ponosi koszty utrzymania tych garaży (sprzątanie, oświetlenie, etc.), kto nimi zarządza, czy współwłaściciele garażu zawarli umowę w zakresie zarządzania garażem (administrowania)?Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  5. Wspólnota nie ponosi żadnych kosztów związanych z garażami- nie są one w hali garażowej, więc nie ma oświetlenia, sprządania i in. Cały koszt utrzymania ponowi tylko i wyłacznie właściciel.
  6. Panowie mają rację i innej opcji nie ma.

    Jedyna szansa to wyodrębnić działkę na której ustawione są garaże i stworzyć nową wspólnotę mieszkaniową tylko dla garaży.

    Wtedy jako właścicielka w tej drugiej wspólnocie nie będziesz niczego płacić, a tu Ci wydatki spadną.

    Oczywiście niegarażowcy (którzy są silniejsi udziałami) zablokują Wasz ruch, ale sądownie wygracie.
  7. takiej możliwości nie ma, ponieważ garaże znajdują się w budynku w którym są mieszkania. znajdują się pod budynkiem, z tym, że każdy ma osobną bramę i wjeżdza się do nich z ulicy (tak samo jak w domu jednorodzinnym). Nie ma możliwości wejścia przez piwnicę.
    •  
      CommentAuthorwwwinyl
    • CommentTime11-01-2010 zmieniony
     
    Czyli muszą być koszty związane z garażami. Np. odgarnianie śniegu przed wjazdem.

    Skoro musicie płacić to przynajmniej coś z tego miejcie...
    •  
      CommentAuthorSiemowit
    • CommentTime15-01-2021 zmieniony
     
    Powierzchnia lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi należy wyłącznie do właściciela za co zapłacił, więc nie płaci wspólnocie za korzystanie z niej, za naprawy, remonty. Nie płaci z niej czynszu, w ogólnie pojmowanym pojęciu czynszu! Chyba, że samemu sobie! Opłaty na rzecz wspólnoty dotyczą wyłącznie powierzchni wspólnych i urządzeń wspólnych. Łączna powierzchnia lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi (piwnice, komórki lokatorskie, garaże, miejsca postojowe, parkingowe także, jeżeli są wpisane do księgi wieczystej lub ustalone uchwałą wspólnoty) - jest tylko jednostką służącą do podziału kosztów utrzymania wspólnoty i do podziału dochodów wspólnoty (np. 2/57 - 3,5%).
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego